Obec Nový Jáchymov

Historie a současnost

Historie a současnost hasičů v Novém Jáchymově

Počátky hasičství v českých zemích sahají hluboko do středověku. První požární směrnice vznikly již ve 14. Století, zabývaly se ale hlavně prevencí. Organizovaný boj s ohněm se objevil teprve v polovině 19. Století, kdy v Praze vznikl nejstarší dobrovolný hasičský sbor. Roku 1849 byla odpovědnost za požární ochranu přenesena na obce, což zakládání dalších hasičských spolků výrazně urychlilo.
  Vznik hasičského sboru v obci Nový Jáchymov se váže k datu 11. Ledna 1900, kdy se konala řádná ustavující schůze. Stejně jako dnes, tak i tehdy provázely tuto aktivitu finanční potíže.
  Tehdejším majetkem organizace bylo : 40 metrů hadic, 6 ks savic a 2 hákové žebříky. Pojízdná stříkačka na koňský a lidský pohon z téže doby /rok výroby 1892/ je ve vlastnictví sboru dodnes. Tehdy patřilo k členským úkolům nejen zdolávání požárů, ale i činnost kulturní. V předválečném období dokázali hasiči každoročně připravit ples, různé koncerty a v jejich řadách byli i ochotníci. Po těžkém období 2. Světové války, kdy se sborové schůze pořádat nesměly, obnovuje organizace svůj chod valnou hromadou 1. Ledna 1946. Tehdy vstoupil do sboru pan František Šopík, který byl naším členem neuvěřitelných 61 let! Po komunistickém převratu se mění název organizace na Místní jednotu československého svazu hasičstva a později Sbor požární ochrany. Skutečnost, že si tehdejší hasiči museli říkat „požárníci“, už dnes zní velice absurdně. Členové sboru se tehdy hojně podíleli i na různých brigádách a obecních akcích, kdy pomáhali vytvářet občanskou vybavenost sloužící všem občanům. Jako příklad uveďme přístavbu restaurace a především novou požární zbrojnici s dílnou pro Svazarm. Horní podlaží později sloužilo jako klubovna pionýrů, obecní knihovna, či sklad materiálu civilní obrany. Tato budova se stavěla v rámci Akce „Z“,tzv. že jedinou odměnou pro všechny zúčastněné byl pocit dobře vykonané práce. Této tradici zůstáváme věrni dodnes. Při slavnostním otevření nové zbrojnice 10. Května 1974 byli vyhodnoceni nejobětavější pracovníci : Antonín Dvořák, František Záhrubský, Václav Rotta, Jaroslav Hrubý st. a ml. a Karel Vševíd. Jáchymovští hasiči kromě jiné činnosti pořádali tradičně svůj ples, dětský karneval, sběr železného šrotu, různé zájezdy, jako např. na výstavu Země živitelka v Č. Budějovicích atd. A byli to opět tehdejší požárníci, kdo zavedl roku 1984 novou tradici, soutěž v triatlonu tzv. Dřevěný muž. Na konci 80. Let má SPO Nový Jáchymov více než 90 členů a patří k nejsilnějším sborům v okrese Beroun. Původní Tatra 805, tzv. „Kačena“, byla v roce 1987 vyměněna za skříňový Robur. Daleko důležitější změna však pro nás nastala počátkem r. 1990, kdy k nám byla bezplatně převedena Tatra CAS 32. V listopadu 1989 ještě sloužila ministerstvu vnitra k potlačování nepokojných studentů, od té doby ji používáme už jen proti ničivým plamenům. Také díky tomuto vozidlu, které je dodneška vynikající zejména do Integrovaného záchranného systému okresu Beroun jako JPO III. /jednotka požární ochrany 3. st./. V praxi to znamená, že můžeme být mnohem častěji povoláni na pomoc při zásazích v rámci okresu. Z tohoto důvodu jsou však na dobrovolné hasiče najednou kladeny daleko vyšší nároky než dříve, ať už po stránce školení, výcviku, zdravotního stavu či vybavenosti. Toto byla také hlavní příčina krize, která vznikla v našem sboru na začátku 90. let. Špatná účast na společných akcích, osobní rozpory a mizerná finanční situace. Velké množství starších členů tehdy  opustilo naše řady a další osud sboru byl více než nejistý. Naštěstí se našlo několik lidí, kteří se rozhodli, že nenechají stoletou tradici hasičů v Novém Jáchymově jen tak zahynout. Pod velitelem Jiřím Kinclem vznikla zásahová jednotka složená z velké části z bývalého žákovského družstva. Mladé hasičina bavila a dokázali pro ni něco udělat. Práce takto omlazené jednotky začala přinášet svoje ovoce. Hasiči se pravidelně zúčastňují školení a výcviku pořádaných profesionály z HZS Beroun, na hasičárně byla umístěna nová siréna s velkou slyšitelností. V roce 1999 jsme získali vozidlo Avia z berounské Tiby a začali jsme častěji jezdit na soutěže v hasičském sportu. Pod vedením manželů Merhoutových vzniklo nové družstvo mladých hasičů, které dosahovalo při soutěžích zpravidla větších úspěchů než dospělí. K jejich nejlepším úspěchům patřilo 3. Místo na okresních závodech v Zadní Třebáni a vítězství na Memoriálu  Antonína Dvořáka, pořádaném našimi hasiči na hřišti v Otročiněvsi. Odměnou pro děti byly letní tábory v Nižboře u řeky, na které všichni moc rádi vzpomínáme.
  V roce 2002 zasáhly ČR rozsáhlé povodně a mezi postiženými byly i sousední Nižbor, Žloukovice a Stradonice. Zhruba 2 týdny jsme v těchto třech obcích pomáhali odstraňovat následky záplav. Čistili jsme domy od nánosů bláta, čerpali zatopené jímky, apod. Tehdy se potvrdil skutečný význam dobrovolných hasičů a jejich nezbytnost v krizových situacích, kterými zdaleka nejsou jenom požáry. V současné době je zásahové jednotce 15 aktivních členů a náš vozový park tvoří CAS32 Tatra 148, CAS K25 Liaz a Da Volkswagen Transporter. Když zrovna nehoří, připravují se členové cechu sv. Floriána na školeních, každoročně jezdíme trénovat v dýchací technice do polygonu v Příbrami, pomáháme při obecních akcích. V rámci námětových cvičení jsme si vyzkoušeli zásah na Leontýnském zámečku a v Pensionu Diana. V roce 2010 oslavil Sbor dobrovolných hasičů v Novém Jáchymově 110. Výročí od svého založení. Ve své činnosti hodláme pokračovat tak dlouho, dokud to bude zapotřebí.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

jasno 10 °C 0 °C